Moje cesta ke Canisterapii

Moje cesta ke Canisterapii započala 7.11.2008, kdy se narodil náš první pes Lex (zlatý retrívr). O několik týdnů později, když se stal právoplatným členem naší domácnosti, se započalo s jeho výchovou a výcvikem. Od základní poslušnosti, přes výcvik pachových prací, až po nácvik speciálních dovedností, které lze při canisterapi prakticky využít. Vzhledem k tomu, že první testování psa je možné absolvovat ve věku 15 měsíců, byl dostatečný čas na to, Lexe připravit na úspěšné absolvování.

Lex

 

Zkoušky a certifikaci canisterapeutických týmů zajišťují Pomocné tlapky o. p. s.  sekce: Canisterapie.

 

Canisterapeutický certifikát Pluto 2018

Zkoušky aktivního canisterapeutického psa jsou platné 1 rok a je tedy nutné zkoušky a získaný cetrtifikát každý rok opakovat. Nyní, v roce 2018, má Lex za sebou úspěšné absolvování devíti certifikací, při kterých ve všech disciplínách dosahuje, bez výjimky, maximálního počtu bodů. Jedná se tedy o psa s mnohaletou praxí v různých oblastech canisterapie.

V roce 2014 se náš tým rozrostl o dalšího psa – Pluta (flatcoated retrívr), se kterým se nám rovněž daří po absolvování výcviku, absolvovat každý rok certifikaci a zkoušky.

Pluto

V procinci 2010 začala naše spolupráce s Domovem seniorů PANORAMA v Tachově, se kterým jsme spolupracovali do roku 2018. Od získání prvního certifikátu až do současné doby jsem pomáhala mnoha individuálním klientům, absolvovala přednášky a workshopy ve vzdělávacích institucích pro děti, vedla socializační a základní výcvik štěňat v kynologické organizaci, a postupně jsem si doplňovala patřicné znalosti.

Vzhledem k tomu, že canisterapie je práce s živým tvorem – se psem, strávila jsem mnoho hodin jejich výchovou a výcvikem, ale i probděla několik nocí, když je trápily zranění nebo onemocnění. Práce canisterapeuta totiž nezačíná a nekončí návštěvou nějakého zařízení nebo klienta. Je to investice stovek hodin a závazek na dlouhé roky dlouho před tím, než někomu poprvé řeknete „Ahoj, já jsem Alex a tohle je Lexík, budeme spolu nějaký čas pracovat…“

 

Komentáře jsou uzavřeny.